A kínai elnök Budapesten

Tibet, Tajvan, Tienanmen-tér: amit Orbán Viktor egész biztosan nem mer majd szóba hozni a kínai elnök előtt

Ország

Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó szerda este a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren fogadta Hszi Csin-pinget, a Kínai Népköztársaság elnökét és házastársát – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

A repülőgépnél magyar népviseletbe öltözött gyerekek köszöntötték az elnöki házaspárt, ősi szokás szerint kenyérrel és sóval kínálták őket, majd a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium diákjai üdvözölték a vendégeket. Egy rövid kulturális műsorra is sor került a Csillagszemű Táncegyüttes előadásában.

A kínai államfő péntekig tartózkodik Magyarországon állami látogatáson, a diplomáciai kapcsolataink felvételének 75. évfordulóján – emlékeztetett a sajtófőnök.

20 éve nem járt kínai elnök Magyarországon. Isten hozta, Hszi elnök úr!

– nyalizott Orbán Viktor a Facebook-oldalán egy közös fotó társaságában:

Tibet? Tajvan? Tienanmen?

Amiről egészen biztos, hogy nem lesz szó, az például a Kína által a 18. század óta megszállt Tibet kérdése. Emlékezetes, ellenzékben még a kegyelmi botránya által végleg levitézlett Balog Zoltán is nagy “Free Tibet”-fan volt, zászlót is lengetett. Most elegánsan kikerülték, illetve eltakarított Hszi útvonaláról az efféle demonstrálókat.

Nem forszírozza majd Orbán Viktor Tajvan (Kínai Köztársaság) kérdését sem. A mintegy egyharmad magyarországnyi, de több mint 23 milliós lakosságú sziget politikai státusa vitatott, mivel a Kínai Népköztársaság egyik tartományának tekinti Tajvant, a Kínai Köztársaság azonban önálló államnak tekinti saját magát. Kína rendszeresen fenyegeti tengeri és légi flottájával Tajvant.

A kínai vezetés mindmáig tabuként kezeli az 1989. június 4-én történt Tienanmen téri mészárlást is, ahol a hadsereg diáktüntetőket gyilkolt halomra. Becslések szerint több száz és több mint ezer között lehetett az áldozatok száma. A kínai vezetés 1989. június végén közölte, hogy “az ellenforradalmár zavargások” megtorlása során 200 civil és a rendvédelmi erők “több tucatnyi” tagja halt meg.

Videón az ideges Orbán Viktor, aki nem merte Putyin előtt háborúnak nevezni Ukrajna megtámadását

De akkor mit keres itt a kommunista ország elnöke?

Vitályos Eszter kormányszóvivő keddi sajtótájékoztatóján ismertette, a magyar-kínai gazdasági együttműködés további fejlesztése lesz az egyik fő témája Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán kezdődő magyarországi látogatásának.

A szóvivő azt is elmondta, hogy a látogatás során mintegy másfél tucat megállapodást biztosan alá fognak írni a felek, további megállapodásokról még egyeztetés folyik. Kiemelte azt, amely az Egy övezet, egy út kínai programhoz kapcsolódó esetleges magyarországi infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazza. Ezek között vasúti, közúti és energetikai projektek is lehetnek – jegyezte meg.

Vitályos Eszter azt mondta, Kína 2023-ban Magyarország kilencedik legfontosabb kereskedelmi partnere volt, és továbbra is az Európán kívüli első legfontosabb kereskedelmi partnere az országnak. Hozzátette: 2020-ban és 2023-ban is Kínából érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra, részben ennek is köszönhető, hogy Magyarország a világ éllovasai közé került az autóipar technológiai forradalmában.

Vitályos Eszter
Vitályos Eszter kormányszóvivő sajtótájékoztatót tart Hszi Csin-ping kínai elnök magyarországi látogatásáról a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2024. május 7-én. A kínai elnök május 8. és 10. között tesz látogatást Magyarországon. MTI/Soós Lajos

A kormányszóvivő jelezte, Magyarország továbbiakban is nyitott a kínai befektetésekre, és egyedülállóan kedvező befektetési környezettel várja a befektetőket.

Éljen az akkugyártás!

Szerinte a kínai vállalatok Magyarország iránti bizalmát jelzik, hogy a CATL a “legnagyobb magyarországi zöldmezős beruházás keretében” itt hozta létre második európai akkumulátorgyárát, míg az elektromos buszok gyártásával Magyarországon több éve jelenlévő BYD szintén Magyarországot választotta első európai elektromosautó-gyárának helyszínéül.

A pénzügyi együttműködést Vitályos Eszter a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok egyik legperspektivikusabb területeként jellemezte, amellyel elmondása szerint Magyarországnak az a célja, hogy regionális pénzügyi központ legyen a régióban és ennek révén minél több kínai pénzintézetnek jelentsen hídfőállást az európai pénzügyi piac irányába.

Vasútvonal hitelből

“Megelégedettséggel nyugtázhatjuk azt is, hogy a Budapest-Belgrád-vasútvonal” korszerűsítése összességében megfelelő ütemben halad – fogalmazott.
Vitályos Eszter elmondta azt is, a megbeszélések másik fő napirendi pontja az ukrajnai háború, a kínai béketerv lesz, amelyet Magyarország is üdvözöl. Kína egyértelműen a béketáborhoz tartozó egyik legerősebb állam, amely folyamatosan beszél a béke jelentőségéről – mutatott rá, hozzátéve, ebben a kérdésben abszolút egyetértés van Kína és Magyarország között.

Kulcsfontosságúnak tartotta a kétoldalú kapcsolatok szempontjából, hogy idén nyártól már hét kínai városból lehet átszállás nélkül Budapestre utazni. A koronavírus-járvány elmúltával ismét egyre több kínai turista érkezik Magyarországra, a vendégéjszakák száma már meghaladta a 2019-es szintet – mondta.

Szólt arról is, hogy Magyarország nagyra értékeli az egyoldalú vízummentességi programot, amelynek révén március 14-től a magyar állampolgárok tizenöt napot vízummentesen tartózkodhatnak Kínában.

Vitályos Eszter szerint a magyar emberek körében mind nagyobb érdeklődés tapasztalható Kína, a kínai kultúra és a kínai nyelv iránt. Jelenleg 214 hallgató tanul az ELTE-n kínai nyelvet, a mostani tanévben az általános iskolákban 556, míg a gimnáziumokban 294 gyermek tanulja a kínai nyelvet – részletezte. Hozzátette: Magyarország kétszáz ösztöndíjas helyet ajánl fel Kínának a Stipendium Hungaricum-program keretében.
Kitért arra, hogy a régióban egyedülálló a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, ahol nemcsak a Magyarországon élő nagyszámú kínai, hanem több magyar család gyermeke is tanul.

Visszaköszön a Rákosi-korszak

A kormányszóvivő elmondta, “a kínai elnök is nagyon fontosnak tartja a család szerepét”, így ez is egy fontos kapcsolódási pont a két ország között.
Ismertetése szerint Orbán Viktor és Hszi Csin-ping eddig hét alkalommal találkozott, legutóbb 2023 októberében Pekingben folytattak megbeszélést.
Közölte, a mostani látogatás azért is történelmi jelentőségű, mert a kínai államfő a koronavírus-járvány után először utazik Európába; a úticéljai között szerepel Franciaország, Szerbia és Magyarország. A kínai elnök mindössze két európai uniós tagállamot keres fel, Magyarországot és Franciaországot – tette hozzá.

Vitályos Eszter azt mondta, Orbán Viktor és felesége, Lévai Anikó, valamint Hszi Csin-ping és felesége, Peng Li-jüan közös ebéden is részt vesznek. A szóvivő szerint az ebéden valószínűleg egy fontos közös pont, a sport szeretete is szóba fog kerülni, hiszen a kínai elnök is nagy futballrajongó hírében áll. Szólt arról is, hogy Hszi Csin-ping kedvencei között szerepel a tokaji bor is.

Kitért arra is, hogy a látogatáshoz kapcsolódóan a Magyar Külügyi Intézet szerdán magyar és kínai kutatókból álló kerekasztal-beszélgetést szervez a magyar-kínai kapcsolatok jelenéről és jövőjéről.